10 lat związku, 5 lat po zaręczynach… i choć byliśmy bardzo szczęśliwi, nie powiedzieliśmy sobie jeszcze oficjalnie „TAK”. Nie chcieliśmy jednak tradycyjnego ślubu tylko coś bardziej w naszym stylu, co zapamiętamy do końca życia. Ślub w Las Vegas wydawał się być idealnym pomysłem. I wtedy dopadły nas wątpliwości. Jak załatwić ślub w Vegas? Czy ślub wzięty w USA jest ważny w Polsce? Jakie dokumenty są potrzebne, żeby zalegalizować w Polsce małżeństwo zawarte w USA? Okazało się, że nie jest to wcale skomplikowane jednak część informacji, które można znaleźć w Internecie jest już nieaktualna albo nie ma zastosowania w naszym przypadku. Stworzyłam więc dla Was mini poradnik pokazujący jak wziąć ślub w Las Vegas, aby był ważny w Polsce.

Ślub w Vegas – co należy zrobić / Jak wziąć ślub w Las Vegas?

Znajdziecie tu kilka istotnych informacji oraz instrukcję „krok po kroku” jak wziąć Ślub w Vegas (z mapami, linkami i adresami!). Nie jest to tylko teoria, ale opis naszych trudności i błędów, które popełniliśmy i których Wy, dzięki naszemu mini poradnikowi, możecie uniknąć! We wpisie także pro tip jak udało się nam zaoszczędzić 450$ i jak Wy możecie to powtórzyć!

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wziąć ślub w Las Vegas?

Pominę tu takie oczywistości jak VISA, której potrzebujecie, aby w ogóle do Stanów polecieć. Nie wystarczy jednak, tak jak pokazują to hollywódzkie filmy, wejść do kaplicy i powiedzieć „Dawajcie Elvisa, chcemy wziąć ślub!”. Oczywiście taki ślub też możecie wziąć, ale nie będzie on ważny z punktu widzenia polskiego i amerykańskiego prawa. Musicie mieć licencję na ślub.

Ale jak to? Nikt nigdy na filmach nie pokazywał, że trzeba mieć jakąkolwiek licencję… przecież wchodzisz do Kaplicy (najczęściej pijany), mówisz TAK i już! Otóż nie, żeby wziąć Ślub w Vegas lub jakimkolwiek innym miejscu w Stanie Nevada, trzeba otrzymać najpierw tzw. Marriage License – czyli licencję na ślub. Nie martwcie się jednak jej pozyskanie jest dość proste i bezproblemowe, a więc:

Co zrobić aby otrzymać licencję na ślub?

Możecie udać się osobiście pod adres 201 E Clark Ave, Las Vegas, NV 89101, Stany Zjednoczone i na miejscu wypełnić formularz (uprzejmy urzędnik odpowie na wszystkie wątpliwości) lub wypełnić ten sam formularz online (my skorzystaliśmy z tej opcji). Biuro czynne 7 dni w tygodniu (także w święta) 0d 8 rano do północy.

Formularz online jest dostępny na stronie CLARC COUNTY NEVADA . Przechodzimy do zakładki Get a Marriage License – gdzie należy go wypełnić. Nie są potrzebne akty urodzenia, ani żadne dokumenty poza paszportem. Oczywiście, aby wziąć ślub należy spełnić podstawowe wymagania czyli mieć 18 lat i nie być spokrewnionym. Taka licencja jest ważna przez 1 rok i to tylko w stanie Nevada.

WAŻNE! Jeśli Wasze imiona/nazwiska zawierają polskie znaki (ą,ę,ż itd.) nie wstawiajcie ich na siłę do formularza. Choć w jednym miejscu widnieje informacja, że zapis musi być identyczny jak w paszporcie, to w innym miejscu jest napisane, żeby nie używać znaków innych niż łacińskie. :/ I choć polskich znaków nie da się wstawić, to w urzędzie potwierdzono nam, że nie ma takiej potrzeby.

  • szczegółowe koordynaty 😉

Obie osoby – mąż i żona, muszą się stawić osobiście po odbiór licencji i wylegitymować się ważnym paszportem (inny dokument w przypadku obcokrajowców nie wchodzi w grę). Dokument odbieramy w 201 E Clark Ave, Las Vegas, NV 89101, Stany Zjednoczone czyli tam gdzie można też złożyć formularz.

Procedura odbioru jest bardzo szybka. W 20 minut załatwiliśmy wszystko w urzędzie i wróciliśmy do auta. Także możecie spokojnie zaparkować obok biura (koszt to ok 1$ z tym, że trzeba mieć bilon). Opłata za licencję nie jest już tak tania i jest to 77$ (można płacić kartą). Urzędnik sprawdzi wszelkie dane bardzo dokładnie i Was też o to prosi. Następni wyda Wam pozwolenia na Ślub i życzy Wszystkiego Najlepszego 🙂

TA DAM! …macie już licencję i Wasz wymarzony Ślub w Las Vegas tuż tuż…

Jak wybrać Kaplicę w Las Vegas

I tutaj niestety obalę kolejny mit odnośnie szybkiego wzięcia ślubu w Las Vegas. Próba wejścia do pierwszej lepszej kaplicy i wzięcia ślubu (no bo przecież już macie licencję!) najprawdopodobniej zakończy się fiaskiem. Te bardziej okazałe są po prostu oblegane przez tych bardziej zapobiegliwych, którzy zrobili rezerwację (My! A pewnie i Ty skoro już o tym wiesz!). Gdy skontaktowaliśmy się z naszą wymarzoną kaplicą okazało się, że w wybranym dniu, dostępne są już tylko dwie 30-sto minutowe opcje… A rezerwację robiliśmy jakieś 3 miesiące przed ceremonią!? (WOW). Także jeśli zależy Wam na konkretnym miejscu warto poszukać kaplicy odpowiednio wcześniej.

Znalezienie kaplicy jest bardzo proste. Większość z nich jest notowanych na stronie TripAdvisor i ma tam bardzo dokładne opisy ze zdjęciami. Opcji jest multum … ładniejsze/brzydsze/droższe/tańsze – do wyboru do koloru. Każdy znajdzie coś dla siebie. Poczytajcie opinie, obejrzyjcie okolicę w Google Earth, porównajcie pakiety. My wybraliśmy Little Church of the West Wedding Chapel, gdzie swój ślub wzięli również Betty Grable, Judy Garland, Mickey Rooney, Dudley Moore, Cindy Crawford & Richard Gere, Angelina Jolie & Billy Bob Thornton, a nawet Elvis Presley (no poniekąd… Elvis Presley i Ann Margaret wyrecytowali tutaj swoje przysięgi w filmie “Viva Las Vegas” 😉 Nas urzekła klimatem rodem z Dzikiego Zachodu oraz tym, że wyglądem bardziej przypomina kapliczkę i nie jest przepełniona neonowym kiczem w stylu z lat 80-tych (chociaż to też może mieć swój urok). Kaplica spełniła wszelkie nasze oczekiwania, dlatego podajemy namiary, gdybyście też chcieli z niej skorzystać.

4617 S Las Vegas Blvd, Las Vegas, NV 89119, Stany Zjednoczone

Aby zarezerwować termin albo dograć szczegóły skontaktujcie się z przedstawicielem e-mailowo albo poprzez chat. Większość kaplic ma dostępne różne pakiety, bo ustalenie daty i godziny ceremonii, to dopiero początek… Kolejnym ważnym krokiem jest wybranie interesującego Was pakietu ślubnego. Każda Kaplica ma ich kilka – zaczynając od tych skromniejszych, od około 150/200$ (z jednym kwiatkiem, bez muzyki i z małą ilością zdjęć w pakiecie…), kończąc na tych wypasionych po 1000 i więcej $$$ (z limuzyną, wypożyczeniem kreacji, a nawet z lotem śmigłowcem) …wszystko czego dusza zapragnie. Przeczytajcie bardzo dokładnie, co który pakiet oferuje i zastanówcie się czy warto dopłaci 100$ czyli 400 zł za dodatkowe 4 róże. Dokładnie czytajcie wszystkie kruczki i drobne druczki oraz potwierdźcie szczegóły z osobą z kaplicy. Negocjujcie co się da, bo pomimo że ceny są odgórnie ustalone, to kaplice często idą na drobne ustępstwa. Na przykład nam zależało na tym, aby poza typową przysięgą po angielsku, powiedzieć też parę słów w języku polskim i kaplica zgodziła się na to bez żadnych dodatkowych opłat. Po wstępnym dokonaniu rezerwacji płacimy za wszystko kartą kredytową przez Internet.

WAŻNE! Pamiętajcie, że w żadnej kaplicy nie można robić zdjęć ani nagrywać ceremonii własnym aparatem/telefonem. Zdjęcia/film są w pakiecie, który wybierzecie. To właśnie od wybranego pakietu zależy ile zdjęć zostanie Wam udostępnionych po ślubie. Pamiętajcie też, aby dokładnie obejrzeć jakość zdjęć robionych przez fotografa w kaplicy (np. poprosić o próbki na e-mail), którą wybieracie może się bowiem okazać, że będziecie z nich niezadowoleni i nie będziecie mieć żądnej pamiątki z uroczystości.

Jak wygląda ceremonia ślubna w Las Vegas?

W ustalonym dniu i o ustalonej godzinie (w sumie to jakieś 10 minut wcześniej, weźcie jednak pod uwagę, że w LV są straszne korki) stawiacie się pod kaplicą. My zostaliśmy na początek zaproszeni do biura by dopełnić formalności, wręczyć nasze Marriage License (pozwolenie na ślub), podpisać dokumenty i przekazać dodatkowe 60$ dla urzędnika który będzie Wam udzielał ślubu (taki napiwek). Po ceremonii zaślubin otrzymaliśmy pamiątkowe zaświadczenie o zawarciu związku małżeńskiego, które nie jest dokumentem prawomocnym – ten po zamówieniu przyjdzie pocztą. Nie martwcie się jeżeli nie macie świadka (potrzebny jest tylko jeden), kaplice przeważnie go zapewniają.

Dodatkowe usługi

My wybraliśmy najtańszy pakiet wychodząc z założenia, że liczą się dla nas wspomnienia, a nie foty (sic! powiedziała blogerka). W naszym pakiecie nie było filmu (jednak obecnie w tej kaplicy już standardowo są), bo przykładowa jakość pokazywana na stronie wyglądała jak nakręcona słabym smartfonem. Jednak pani fotograf całą ceremonię cykała foty jak szalona, a my byliśmy zaskoczeni końcowym rezultatem. Kadry były ciekawe, a my prezentowaliśmy się na zdjęciach całkiem dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę w jakim pośpiechu robiona była cala sesja. Zaoferowano nam zakup wszystkich zdjęć i filmu z ceremonii na pendrive za jedyne … 600$ !!! Wiecie już więc dlaczego niektóre pakiety ślubne są tak tanie – żeby nakłonić małżonków do zakupu dodatkowych opcji. Miny mieliśmy tak niepewne, że Pani fotograf momentalnie zeszła do 500$. Ostatecznie zdjęcia kupiliśmy za 150$ na pendrive i do tej formy zachęcam. Negocjujcie twardo, bo fotograf ma świadomość, że pewnie nie wrócicie tam nigdy więcej. Dla niego to być albo nie być (najwyżej zostaną mu zdjęcia z których nie będzie miał żadnego pożytku). Wy możecie jeszcze po ślubie wynegocjować np. przez e-mail lepszą ofertę (zdjęcia przeważnie dostępne są on-line do pobrania). Obecnie w naszej kaplicy ceremonia  jest również transmitowana na żywo przez Internet.

A więc ogłoszono Was już mężem i żoną, macie piękne zdjęcia zakupione w okazyjne cenie czyli jesteście już małżeństwem… Ale tylko w stanie Nevada! A jak zalegalizować ślub w USA? To opiszę w następnym wpisie. *** (patrz pod zdjęciem)

W razie jakichkolwiek pytań, piszcie komentarze pod wpisem – odpowiemy na wszystkie Wasze pytania.

Jak zalegalizować Ślub w USA

***Chciałam napisać Wam ze szczegółami jak podejść do tematu – gdyż na przykład ja i mój mąż jeździliśmy do urzędu ze 3 razy… no ale coś mi nie idzie.

Dlatego… w bardzo dużym skrócie.

W swojej wybranej kaplicy podpisujecie 2 dokumenty: 1 to formalny dokument, który Kaplica sama wysyła do wcześniej wspomnianego CLARC COUNTY NEVADA po ceremonii zaślubin; 2 to ładna wersja pamiątkowa dla Was, którą zabieracie sobie w tym momencie do domu (bez mocy prawnej). Wracając do formalnego dokumentu. Wasza kaplica poinformuje Was, iż lada dzień, wyślą/zaniosą ten formularz do CLARC COUNTY NEVADA. Tam, zostanie on zamieniony na Urzędowy Dokument zawarcia małżeństwa ze wszystkimi podpisami, pieczęciami i hologramami autentyczności. To czy dokument jest już gotowy, będziecie mogli sprawdzić na Waszym koncie (które założyliście przy wypełnianiu formularza). Jeśli Akt Małżeństwa pojawi się na Waszym koncie, zamawiacie go do Waszego domu – trzeba zapłącić za przesyłkę. Czas doręczenia to jakieś 2 do 3 tygodni.

Jak już otrzymacie Wasz formalny dokument zawarcia małżeństwa w Las Vegas w Stanie Nevada, zróbcie sobie jego kopię/skan/czy zdjęcie. Niestety jak go zaniesiecie do Urzędu to już go nigdy więcej nie zobaczycie. Dokument musicie przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego. Z otrzymanym dokumentem, tłumaczeniem i oczywiście dowodami osobistymi,  udajecie się do Urzędu Stanu Cywilnego w Waszym mieście. W Warszawie musi, musi! ..to być Urząd Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście, przy ul. Andersa 5 (byliśmy w innych – nie działa). Tam na miejscu wypełniacie wniosek (można się podpytać urzędnika jaki). Wpisujecie wszystkie swoje dane. W międzyczasie uiszczacie opłatę w kasie (urzędnik Wam powie ile – około 50zł o ile dobrze pamiętam). Podchodzicie jeszcze raz do okienka, podajcie wszystkie dokumenty, urzędnik je sprawdzi i przyjmie. I tyle albo aż tyle. Dajcie sobie czas na wypełnienie wniosku (w 5 minut tego nie zrobicie). Nie potrzebne są odpisy żadnych aktów urodzenia czy inne cosie – urząd sam je sobie sprawdzi/sprowadzi (normalnie digitalizacja 🙂 ) Wow!. Potem czekacie 2 do 3 tygodni i możecie odebrać swój Akt Ślubu! Ta dam, jesteście oficjalnie małżeństwem w Polsce.

Dopytajcie się, bo już nie pamiętam czy 1 osoba może odebrać akt czy musi być dwóch małżonków – bo nie pamiętam.

A! Jedna istotna sprawa. Jak wypełnialiście formularz o licencję online, Wasza przyszła żona, automatycznie dostaje nazwisko po mężu (jeśli takowe chce – zaznacza się to ptaszkiem) w wersji identycznej jak jego nazwisko, czyli np. Kowalski, nie Kowalska tylko “Kowalski”. Czyli Wasza żona po ślubie w Las Vegas, będzie się nazywać np. Joanna Kowalski. Nie martwcie się! Można to potem zmienić (chyba że Wam się tak podoba 😉 w urzędzie (w Polsce) ale dopiero po uzyskaniu Aktu Małżeństwa zalegalizowanego w Polsce – najpierw legalizujecie małżeństwo – potem wypełniacie kolejny wniosek o zmianę nazwiska – dopytajcie się urzędnika jaki (opiszcie mu sytuacje), będzie wiedział.

W razie pytań… piszcie w komentarzach 😉