Gdy jedna z moich ulubionych blogerek modowych ogłosiła, że wydaje książkę, byłam wniebowzięta. Brytyjka Victoria Magrath znana jako Inthefrow nie tylko bawi się modą, ale jest też prawdziwym autorytetem w tej dziedzinie. Obecnie jej konto na Instagramie śledzi juz blisko 900 tysięcy  osób, kanał na Youtube ponad 600 tysięcy, a felietony Victorii publikowane są w brytyjskim wydaniu magazynu Glamour. Jednak Victoria jest nie tylko prawdziwą pasjonatką trendów, ale również ekspertem jeśli chodzi o zjawiska powiązane ze współczesną modą. To  profesjonalistka, która napisała doktorat o wpływie e-commerce na zachowania konsumentów w branży modowej. Ta kobieta wielu talentów nie jest natomiast stylistką i to także odzwierciedlone jest w książce The New Fashion Rules .

The New Fashion Rules recenzja książki blogerki modowej – Inthefrow

Dlatego jeśli kupując The New Fashion Rules liczycie na porady stylizacyjne, opowieści o typach sylwetki oraz wykład o analizie kolorystycznej, będziecie rozczarowani. Jeśli natomiast interesuje Was współczesny przemysł modowy, chcecie wiedzieć jak rodzą się trendy, poznać nowe sklepy internetowe warte Waszej uwagi oraz podpatrzeć patenty Victorii na nadążanie za rozpędzoną branżą fashion, książka The New Fashion Rules, będzie  doskonałym przewodnikiem po tym fascynującym świecie. Bo zdaniem Victorii, żeby być modnym trzeba modę zrozumieć, a cyfrowa rewolucja ostatnich 20-stu lat zaowocowała zmianami w świecie mody na niespotykaną dotąd skalę.

Czy to książka dla Ciebie?

Victoria w The New Fashion Rulespokazuje tą rewolucję z perspektywy insidera. Prowadząc bloga od 2012 roku była świadkiem wielu wydarzeń, o których my jako zwykli konsumenci, możemy nie mieć pojęcia. Dodatkowo Victoria dzieli się swoimi przemyśleniami na temat  modu z perspektywy końcówki 2018 roku, książka jest więc jest więc unikatowa i super aktualna (miejmy nadzieję, że szybko doczekamy się polskiego wydania! Obecnie możecie kupić ją tu). Na przykład opisywany jeszcze do niedawna w Vogue Polska (gazeta jest na polskim rynku od ok. roku) jako „hot” trend „See now, buy now” czyli dostępności kolekcji dla klientów od razu po pokazie, doczekał się  w książce nie tylko analizy, ale także przedstawienia konsekwencji tego zjawiska dla przemysłu modowego. Victoria oprócz listy firm, które przestawiły się na taki system, podaje też nazwy tych, które już się z niego wycofały i dlaczego! Skomplikowane? Mało ważne z punktu widzenia naszej codzienności? Tu widzę oczami wyobraźni jak Mirand Priestly w “Filmie Diabeł Ubiera się u Prady” mówi do swojej asystentki:

„(…) Uważasz, że Cię to wcale nie dotyczy. Idziesz do swojej szafy, z której wyciągasz stary, sfilcowany sweter, by zasygnalizować światu, że traktujesz siebie zbyt poważnie, by dbać o to, w co się ubierasz. Ale nie wiesz, że ten sweter nie jest tylko niebieski, nie turkusowy, nie w barwie lapis-lazuli. Jest modry. Jesteś nieświadoma faktu, że w 2002 roku Oscar de la Renta stworzył kolekcje modrych sukien, potem Yves Saint Laurent pokazał serię modrych marynarek. (…) Modrości pokazały się w ośmiu różnych kolekcjach, później zdeklasowały się w domach towarowych, by następnie dogorywać smętnie w Casual Corner, gdzie niewątpliwie wygrzebałaś toto na przecenie. Ale mimo to za tym odcieniem stoją miliony dolarów i niezliczone etaty”.

Także nigdy nie mów nigdy 😉

Instagram Post by Victoria June 25 2018

The New Fashion Rules – #Instastyle

Jednak poza warstwą merytoryczną, The New Fashion Rules zachwyci Was też warstwą wizualną. Tą książkę się po prostu przyjemnie przegląda. Zdjęcia w większości pochodzą z Instagrama @inthefrow więc poza merytoryczną wiedzą jest to też przepięknie wydany album o modzie. Książka Victorii będzie więc nie tylko inspiracją, ale też… dekoracją 😉 (tytuł na okładce w kolorze różowego złota!).

Podsumowując jest raczej podręcznik o modzie dla zapaleńców, którzy lubią wiedzieć co w modzie piszczy niż książka dla przeciętnego zjadacza chleba. Jeśli jednak zawsze zastanawiało Was  jak it-girls to robią, że nadążają za ciągle zmieniającymi się trendami Victoria Magrath opowie Wam wszystkie swoje sekrety. Niestety tak jak wspominałam wcześniej książka nie została niestety jeszcze przetłumaczona na język polski (ale może być, np. świetnym prezentem i motywacją dla tych, którzy naukę tego języka odkładają na później!).

Możecie ją kupić np. tu.

the new fashion rules