wampir z zagłębia

Wampir z Zagłębia – historia najgłośniejszego seryjnego mordercy PRL

“Wampir z Zagłębia” opowiada o wydarzeniach, które zelektryzowały społeczeństwo w czasach PRL. Morderca przez siedem lat terroryzował mieszkańców Śląska. Okrucieństwo zbrodni, a także niespotykana jak na tamte czasy skala śledztwa, nadały tym zdarzeniom status historyczny.

PRL-owski wymiar sprawiedliwości i bratanica Gierka

Książka nie jest jednak odwróconym kryminałem, w którym od początku wiemy kto zabił. Klimatem zbliża się bardziej do pasjonującej rozprawy naukowej (na tyle na ile rozprawa może być w ogóle pasjonująca). Wędrujemy więc z autorem przez meandra śledztwa i zagłębiamy się w polityczne uwarunkowania, bo całość osadzona jest w realiach ustroju Republiki Ludowej (homoseksualizm jako dewiacja, niechęć do specjalistów z zachodu itp.). Tak jak w prawdziwym życiu, świadkowie składają sprzeczne zeznania, odwołują wcześniejsze, a sędzia ma czasem gorszy dzień. Czujemy więc, że bohaterowie to prawdziwi ludzie z krwi i kości, a nie herosi w amerykańskim stylu. Ot PRL-owski niedofinansowany wymiar sprawiedliwości z wszystkimi tego konsekwencjami. A sprawa jest niebywale polityczna, zginęła bowiem bratanica towarzysza Gierka. I jak w takich okolicznościach zachować obiektywność. Wszakże niezłapanie mordercy to polityczne samobójstwo.

wampir z zagłębia - cytat

Przemysław Semczuk to zdecydowanie nie Agatha Christie

Jednak historia, która budziła tyle emocji, jest jak wspomniałam wcześniej opowiedziana w tonie rozprawy naukowej. W książce pełno jest więc cytatów z sądowych dokumentów. W dodatku napisanych specyficznym żargonem. Dodaje to historii realizmu, ale utrudnia zrozumienie sprawy. Dzięki tej formie czytelnicy dla których jest to zamierzchła historia mogą szczegółowo zapoznać się z faktami i całą atmosferą tamtych czasów.  Nie będzie to jednak lekki kryminał i nie wciąganie Was jak amerykańskie filmy akcji.

Nieobiektywny badacz

I choć autor stara się pokazać siebie jako obiektywnego badacza, to przez każde zdanie przebija ironiczny stosunek do śledczych. Wszystkie absurdy śledztwa zostały też ukazane w przejaskrawiony, komiczny sposób, odzierając milicję z jakiegokolwiek autorytetu. Nie można więc powiedzieć, że autor przedstawia fakty w sposób bezstronny.

Jak zdecydować czy jest to książka dla Ciebie? Jeśli uwielbiasz dokumenty i rozwiązywanie zagadek są szanse, że książka Ci się spodoba. Jeśli jesteś fanem filmów akcji i seriali typu CSI myślę, że będziesz rozczarowany. Książka nie jest łatwa, lekka i przyjemna, ale historie najsłynniejszego polskiego seryjnego mordercy warto sobie przybliżyć.

Książkę kupisz tu!