planeta singli 2

*Źródło: Materiały prasowe

Planeta Singli 2 to nie niewinna świąteczna komedia romantyczna. Zmienił się reżyser, zmienił się klimat, ale świetna obsada pozostała i aktorzy doskonale poradzili sobie w nowej konwencji.

Choć oglądając pierwszą część pokładałam się ze śmiechu na kanapie zakończenie mnie zirytowało. “I żyli długo i szczęśliwie” zdarza się tylko w bajkach, a prawdziwe życie to pasmo wzlotów i upadków. W drugiej części Ania i Tomek są właśnie w takim dołku. Nie jest już tak słodko i cukierkowo, ale za to dużo śmieszniej. W pierwszej części poznawaliśmy bohaterów. Postacie wycięte jak z podręcznika „Jak kręcić komedie romantyczne” dla pierwszego roku reżyserii. Ona to typowy nieudacznik, on to arogancki playboy, dlatego początek Planety Singli wiał nudą.

Planeta Singli 2 – nowy reżyser = nowa koncepcja

Choć Planeta Singli 2 też czerpie pełnymi garściami z klasyki gatunku, to reżyser raczej bawi się konwencja i nabija sam z siebie. Od pierwszych minut widzimy jak charaktery Ani i Tomka się ścierają. Są jak prawdziwe włoskie małżeństwo. Wielu widzów będzie uśmiechać się pod nosem myśląc o własnych kłótniach o przysłowiowe brudne skarpetki rzucone na podłogę.

Planeta Singli 2 – szczypta pieprzu

Humor Planety Singli 2 też jest zupełnie inny niż w pierwszej części. Nie jest to przyjazna familijna komedia romantyczna, a niektóre żarty są dość kontrowersyjne (klimat podobny do kultowego żartu o nietoperzu w “Lejdis”). Nie powinno to dziwić w końcu tytułowa aplikacja – Planeta Singli, przypomina bardziej Tindera niż swojską sympatię.pl.

planeta singli 2

*Źródło: Materiały prasowe

Planeta Singli 2 – plejada gwiazd

Główni bohaterowie, choć grani przez doskonałych polskich aktorów gasną przy świetnie obsadzonych rolach drugoplanowych. Danuta Stenka w roli matki Ani pokazuje, że w pewnym wieku samotność przestaje być wyborem, bo kandydatów na księcia z bajki ubywa. Miłość może nas spotkać na każdym kroku, jednak szukanie jej jest słodko-gorzkie. Rozbudowanie roli Stenki, która w pierwszej części miała raczej marginalne znaczenie, to doskonałe posunięcie. Daje historii bardziej międzypokoleniowy wymiar i czyni ją znacznie ciekawszą. Pokazuje też typową polska hipokryzję. Z jednej strony chcemy, by nasi rodzice byli szczęśliwi,  a z drugiej chcemy, by nie wychodzili poza pewne kanony (to w końcu rodzice!) . Doskonały powrót zaliczyli też Tomasz Karolak i Weronika Książkiewicz. Perypetie tej temperamentnej pary  to wdzięczny temat do żartów i reżyser doskonale to wykorzystał. Zafascynowana jogą Ola przygotowuje się do tantrycznego porodu razem ze swoim przystojnym nauczycielem jogi, który wyglądem bardziej przypomina australijskiego surfera niż buddyjskiego mnicha. Zazdrosny Bogdan wyciąga z szafy ortalionowy dres i zaczyna walkę o ukochaną (przy okazji walcząc z kilogramami).

Planeta Singli 2 – polskie bagienko

Interesująca jest też to, jak na polski show biznes spojrzał amerykański reżyser. Widać to w kreacji Izy Miko, która jako gwiazdka pop eksponującej swoją seksualność dla lajków, jednak prywatnie jest bardzo nieszczęśliwa. Machina telewizyjna też kręci się dalej i pomimo zmiany szefa, stacja jest równie bezwzględna jak była w walce o oglądalność. Jednak mimo to, Tomek dalej chce być gwiazdą szklanego ekranu i walczy o kolejny sezon własnego show.

Planeta Singli 2 – Więdłocha jak Audrey Hepburn

Dużym atutem jest też warstwa wizualna Planety Singli 2. Co prawda brakuje tu malowniczych ujęć Warszawy, do których przyzwyczaiły nas ostatnio polskie komedie, ale wynagradzają to doskonałe kostiumy Ani granej przez Agnieszkę Więdłochę. Rozkloszowane sukienki w stylu lat pięćdziesiątych i urokliwe retro koki, doskonałe eksponują urodę Agnieszki, nadając jej zwiewność i szyk Audrey Hepburn.

Wszystko to nadaje specyficzny urok Planecie Singli 2 czyniąc z niej zupełnie nową komedię, tak bardzo różną od pierwszej części. Moim zdaniem to, że jest to sequel, może wręcz przeszkadzać w odbiorze tego filmu i być jego zgubą. Dzięki wymianie reżysera film jest zdecydowanie głębszy i ma większy pazur. Pytanie czy tego właśnie oczekują wodzowie po polskiej świątecznej komedii romantycznej. Czy one nie mają być z zasady miłym przerywnikiem budującym świąteczny nastrój?

planeta singli 2

*Źródło: Materiały prasowe