dziewczyna-z-pociagu-1

Uwielbiam podróże pociągiem. Bezmyślne gapienie się w okno i obserwowanie świata. Pociąg to też moje ulubione miejsce na słuchanie audiobooków i czytanie książek. I chyba trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na lekturę „Dziewczyny z pociągu” niż pociąg właśnie…

“Dziewczyna z pociągu” – recenzja książki

Świat oczami bohaterów

„Dziewczyna z pociągu” rozkręca się powoli. Wchodzimy w świat bohaterów stopniowo, podążając za ich strumieniem myśli. A że nie są oni jednoznaczni i nie zawsze myślą jednoznacznie, rodzi to napięcie i wciąga coraz bardziej w mroczne zakamarki ich umysłów. Postacie nie są też czarno-białe. Nie ma tu dobra i zła, tylko wiele odcieni szarości. Patrzymy na zwyczajne monotonne życie mając poczucie, że nie wszystkie elementy układanki do siebie pasują i przeczuwając nadchodzącą katastrofę. Nie mogąc jednak zlokalizować jej źródła.

Co widziała dziewczyna z pociągu?

Akcja nabiera tempa, gdy Rachel (tytułowa dziewczyna z pociągu) widzi przez okno scenę, która zmienia wszystko. Postanawia wtedy przestać być tylko biernym obserwatorem i zareagować. Od tego miejsca zaczynamy być coraz bardziej nieufni. Nabierać podejrzeń, że świat obserwowany przez okno to tylko kalejdoskop obrazów, których nie da się zrozumieć nie będąc ich uczestnikiem. Jednak co się naprawdę wydarzyło, i co się stanie za chwilę? Moja podróż pociągiem upływała nader szybko, gdy zagłębiona w lekturze podążałam śladami bohaterów.

dziewczyna z pociągu

Dlaczego wszyscy twierdzą, że zakończenie jest rozczarowujące?

Słysząc stukot kół i przenosząc się w mroczny świat „Dziewczyny z pociągu” zagłębiłam się na dobre w lekturze i wtedy… książka dziwnie przyspieszyła. Nie był to nagły zwrot akcji, ani powolne dochodzenie do kulminacyjnego momentu, tylko raczej całkowita zmiana rytmu. Jakby autorka zorientowała się, że niebezpiecznie mało stron zostało do wyjaśnienia intrygi. Dlatego zakończenie jest rozczarowujące i nie jest to tylko moja opinia. „Dziewczynę z pociągu” czytało kilku moich znajomych i wszyscy są zgodni: ta nagła zmiana nie wyszła książce na dobre.

” Dziewczyna z pociągu ” to książka, która trzyma w napięciu atmosferą tajemnicy, dlatego starałam się unikać spoilerów opowiadając o atmosferze właśnie.  Nie chodzi tu bowiem o faktyczne wydarzenia, ale o to jak z pozoru zwyczajne spokojne życie, może zmienić się w materiał na thriller. Dlatego pomimo słabego zakończenia polecam ” Dziewczynę z pociągu “. Zwłaszcza jeśli macie przed sobą długą podróż pociągiem :).

Książkę kupisz tu!