dziewczyna we mgle

Zdjęcia Mat. prasowe

“Dziewczyna we mgle” wprowadza nas w świat małego włoskiego górskiego miasteczka, w którym wszyscy dobrze się znają. Rodzice – religijni fanatycy, zgłaszają zaginięcie córki. Związana z matką szesnastolatka nie jest typem uciekinierki… Co się więc mogło z nią stać? Sprawę spróbuje rozwiązać agent Vogel, jednak to nie fakty będą jego bronią, a media.

Dziewczyna we mgle – atmosfera gęsta jak włoskie espresso

Film zaczyna się powoli. Reżyser pozwala nam delektować się mroczną atmosferą jak gęstym czarnym espresso. Poznajemy miasteczko i jego mieszkańców, a wszędzie towarzyszy nam agent Vogel. Akcja nabiera tempa, gdy sprawą zaczynają interesować się media. Nic przecież nie zwiększa oglądalności lepiej niż dobrze sprzedana ludzka tragedia. Jednak czy wyrok opinii publicznej wystarczy? Co gdy mediami manipuluje policja? A jeśli robi to sam morderca? Pytania, które zadaję sobie pewnie każdy, gdy w gazetach pojawiają się doniesienia o zbrodni. Jednak tu są one jakby w tle. Donato Carrisi skupia się na misternej grze mordercy z policją. Czy cel uświęca środki? Czy dowody są zawsze prawdziwe? Czy da się popełnić zbrodnie idealną?

dziewczyna we mgle

Zdjęcia Mat. prasowe

Dziewczyna we mgle – każdy szczegół się liczy

Radzę Wam oglądać film bardzo uważnie. Dowody wskazujące mordercę są misternie ukryte i pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach co sprawia, że gdy odwrócimy oczy na chwilę uśpieni pozornym spokojem sceny, możemy je z łatwością przegapić. W Internecie wrze dyskusja nad wieloznacznym zakończeniem. Dla mnie było ono nieoczywiste i choć po części udało mi się je przewidzieć (wbrew pozorom uważam to za plus, bo oznacza to, że fabuła jest logiczna) i tak byłam zaskoczona ostatecznym rozwiązaniem zagadki.

Dziewczyna we mgle – Co się dzieje, gdy pisarz zostaje reżyserem?

Film płynie powoli (ma ponad 2 godziny!) co odróżnia go od większości thrillerów,, jednak każda scena sprawia wrażenie starannie przemyślanej. Ma to pewnie związek z faktem, że choć powstał on na podstawie książki to została ona napisana… z myślą o przyszłej ekranizacji. Donato Carrisi to bowiem nie tylko włoski pisarz (autor bestselleru „Zaklinacz”.), ale też scenarzysta pracujący przy znanych włoskich serialach. Dodatkowo reżyserując własne dzieło nie musiał zadawać sobie odwiecznego pytania „Co autor miał na myśli?” (pozdrawiam wszystkich tegorocznych maturzystów). Ma też dyplom z kryminologii i kryminalistyki, a swoją pracę magisterską poświęcił tematowi seryjnych morderców. Nie ma się więc co dziwić, że udało mu się zaprosić do współpracy takie gwiazdy jak Jean Reno czy Toni Servillo. To właśnie dzięki temu drugiemu postać agenta Vogela zapada w pamięć. Jest próżny, to hipokryta i cynik o podwójnej moralności, którego cechuje upór godny pozazdroszczenia. Widz nieustannie zadaje sobie pytanie: “Do czego byłbym zdolny, by ratować swoją karierę, gdy wali się w świetle fleszów?

dziewczyna we mgle

Zdjęcia Mat. prasowe

Dziewczyna we mgle – film dla kobiet?

„Dziewczyna we mgle” to nie jest kolejna „Dziewczyna z pociągu” (recenzja tu). Film spodoba się widowni obojga płci lubiącej skomplikowane thrillery psychologiczne (wielbicielom wartkiej akcji nieco mniej). Włoski klimat miasteczka sprawia, że historia ma w sobie coś z kultowej europejskiej szkoły kryminału. Jest w nim pewna prawda, która podana jakby mimochodem skłania do przemyśleń. Każdy z nas ogląda przecież z zapartym tchem relacje mediów poświęcone makabrycznym zbrodniom, starając się oswoić lęk, przed mrokiem ukrytym głęboko w normalnych z pozoru ludziach.

dziewczyna we mgle

Zdjęcia Mat. prasowe