Cytryny są u nas dostępne przez cały rok. Jednak gdy ma się w domu łasucha, który lemon curd mógłby wyjadać łyżkami, trzeba je po prostu dozować. Ciągle więc wymyślam nowe łakocie do których mogę go dodać. Bo ile można jeść tartę cytrynową (choć ta z tego przepisu jest pyszna!).
A czy wiecie, że co roku na Lazurowym Wybrzeżu w miejscowości Mentona odbywa się Święto Cytryn? 300 osób tworzy z nich wtedy niesamowite rzeźby z cytryn, których zapach unosi się w powietrzu. W tym roku La Fête du Citron przypada na okres od 11 lutego do 1 marca, a temat przewodni to Broadway. Okazałe rzeźby powstaną ze 145 ton cytrusów, które po festiwalu zostaną sprzedane. Niestety o wizycie w Mentonie pozostaje mi w tym roku tylko pomarzyć i wystarczyć mi muszą cytrynowe mini bezy z kremem cytrynowym…

Cytrynowe mini bezy z kremem cytrynowym

Składniki

Mini bezy:
  • 150g drobnego cukru
  • 3 białka
  • 1/2 cytryny
  • łyżeczka mąki ziemniaczanej
Krem cytrynowy:
  • 1 cytryna
  • 3 żółtka
  • 70g cukru
  • 40g masła

Sposób przygotowania

Białka ubijamy na sztywno. Następnie stopniowo dodajemy cukier kontynuując ubijanie. Dodajemy sok z cytryny i mąkę ziemniaczaną dalej ubijając. Przekładamy masę do rękawa cukierniczego i wyciskamy na papier do pieczenia pozostawiając przynajmniej 1 cm przestrzeni między nimi. Pieczemy przez 2 godziny w piekarniku rozgrzanym do 80C. Wyłączamy piekarnik i dosuszamy bezy przy uchylonych drzwiczkach*. Gdy bezy są całkowicie wysuszone robimy kremy cytrynowy.

Żółtka ubijamy z cukrem w kąpieli wodnej na puszystą masę. Dodajemy sok z cytryny i ubijamy do czasu uzyskania gęstej masy**. Zdejmujemy znad pary i wkręcamy masło, aż całe się rozpuści.

Krem przekładamy do szprycki cukierniczej i odkładamy do lodówki***.
Schłodzonym kremem nadziewamy nasze bezy.

*Jeśli nie zależy nam na idealnie białych bezach możemy podnieść temperaturę do 120C  i piec 70 minut
**Uważamy, żeby nie ściąć jajek i nie zrobić kwaśnej jajecznicy, pamiętając że zbyt rzadkim kremem nie będziemy mogli nadziać naszych bez
***Możemy go nakładać łyżką

Zostało Wam trochę Lemon Curd? Może wykorzystacie go do zrobienia kremu cytrynowego z tego przepisu? Jest idealny do przekładania tortów i dekorowania babeczek!