Babka Cytrynowo Jogurtowa jest po prostu boska! Niezbyt ciężka, ale wciąż wilgotna… Żółciutkie wnętrze wygląda mega apetycznie. A zapach unoszący się w kuchni mógłby zastąpić najlepsze perfumy! Dodatek oliwy z oliwek nadaje subtelną nutkę, która wzbogaca ciasto o ciekawy element. Co więcej, babka jest banalnie prosta w wykonaniu, bo to ciasto ucierane.

Babka Cytrynowo Jogurtowa – przepis wielkanocny

Ilu z Was po tym opisie poczuło się nieswojo? Jak można się tak bezczelnie chwalić? Przecież autopromocja bije po oczach… Poza tym to banalne ciasto i z czego się tu cieszyć, każdy tak potrafi. Nie umiemy obiektywnie ocenić swoich umiejętności, a niestety prawdą jest że najczęściej osoby nastawione na autopromocję to takie, które nadrabiają nią braki merytoryczne.

babka cytrynowo jogurtowa

Gdy mówię, że wiem czy ciasto mi wyszło czy nie, bo interesuje się kulinariami, ludzie biorą to za nieskromność. Tymczasem ja kulinariami żyję, czytam magazyny, oglądam głównie programy kulinarne, kolekcjonuję książki i chodzę na kursy. Gdy z kolei mówię, że coś mi nie wyszło to słyszę, że jestem dla siebie zbyt surowa, że nie należy źle mówić o sobie i że niszczę swój wizerunek jako eksperta. Oczywiście trudno jest zachować obiektywność wobec swoich dokonań, ale niestety powszechnie zakłada się, że jedynie ocena z zewnątrz jest wartościowa, a autorefleksja nie istnieje. Nie mówię tu oczywiście, że nie należy przyjmować konstruktywnej krytyki i cieszyć się z pochwał, ale… Dobrze, gdy za tymi opiniami stoi autorytet i doświadczenie. To nas wzbogaca i pomaga się rozwijać.

Podobnie jest z komplementami. Nie umiemy na nie odpowiadać, bo albo boimy się, że wyjdziemy na nieskromnych, albo mając wiedzę ekspercką wiemy, że efekt który osiągnęliśmy nie jest zgodny z zamierzanym (z tym ja z kolei mam problem i czasem zbyt szczerze odpowiadam co należałoby poprawić). A tymczasem osoba, która nas chwali chce po prostu docenić naszą pracę. Podziękujmy jej za to i wyciągnijmy wnioski. Taka moja mała refleksja nad porcją idealnego wielkanocnego ciasta. A co wy o tym sądzicie? Umiecie się chwalić? A przyjmować komplementy?

Mini babka cytrynowo jogurtowa (15 sztuk)

Składniki

  • 1 kubeczek jogurtu naturalnego (180g)
  • 4 duże jajka
  • 200g cukru (ok. 1 szklanka)
  • Cytryna
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 180 ml oliwy z oliwek (ok. ¾ szklanki)*
  • 450 g mąki (ok. 3 szklanki
  • lukier (z tego przepisu)

Sposób przygotowania

Jogurt mieszamy z oliwą z oliwek i sokiem wyciśniętym z cytryny. Dodajemy otartą skórkę cytrynową**. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i dokładnie mieszamy. Jajka ubijamy z cukrem, aż będą kremowe i puszyste następnie stopniowo dodajemy mieszaninę mąki i proszku stale miksując.

Pieczemy przez 45 minut w piekarniku nagrzanym do 160C. Wyjmujemy i lukrujemy po ostygnięciu***.

Delektujemy się swoim dziełem i przyjmujemy z wdziękiem komplementy.

*możemy zastąpić cytrynę i lukier oliwą cytrynową

**tylko żółtą część

***do lukru możemy dodać nieco soku z cytrynu będzie podbijał smak, jednak lukier może zrobić się mniej gęsty i bardziej przezroczysty niż na samych białkach

babka cytrynowo jogurtowa