W dobie coraz powszechniejszych zakupów on-line, trudno w to pewnie uwierzyć, ale jednym z przełomów w moje kulinarnej edukacji była przeprowadzka do Poznania. Odkryłam tam delikatesy z ogromnym wyborem produktów, które zaczęłam po kolei testować.  Był wśród nich krem do pieczywa z ciecierzycy. Od tego czasu minęło jakieś 10 lat, a ciecierzyca stała się wszechobecna. Wzrost popularności kuchni bliskowschodniej spowodował, że hummus gości częściej na naszych stołach niż tradycyjna pasta jajeczna.

Mało kto wie jednak, że ciecierzyca jest rośliną typowo uprawną nie występującą dziko. Jej uprawa sięga czasów starożytnych i to w regionach byłego Imperium (basen Morza Śródziemnego) jest najbardziej popularna. Szczególnie upodobali ją sobie wegetarianie ze względu na dużą zawartość białka (8,9g na 100g ugotowanej ciecierzycy).

Dlatego dziś, zapraszam do wypróbowania przepisu na zdrową i sycącą zupę z ciecierzycy.

zupa z ciecierzycy z raz el hanout

Zupa z ciecierzycy z raz el hanout – bomba białkowa dla wegetarian

Składniki

  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 duża marchewka
  • 1 szklanka suchej ciecierzycy (lub 1 puszka)*
  • 700 ml bulionu warzywnego
  • 1 łyżka ras el hanout**
  • oliwa do smażenia
  • liście świeżej mięty

Sposób przygotowania

Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy. Marchewkę kroimy w 2 cm kostkę. Warzywa podsmażamy na oliwie. Dodajemy przyprawy. Zalewamy bulionem, dodajemy ciecierzycę i gotujemy przez 15 minut. Odkładamy część ciecierzycy, pozostałą miksujemy na gładką zupę krem i doprawiamy solą. Rozlewamy zupę do talerzy. Dodajemy niezmiksowaną ciecierzycę i liście mięty.

*suchą ciecierzycę zalewamy wodą ok. 2 cm powyżej poziomu ziaren i namaczamy przez 8h (a najlepiej całą noc). Odlewamy wodę i dokładnie płuczemy. Następnie gotujemy przez 1,5-2h. Ciecierzyca powinna być na tyle miękka by bez problemy dać się zmiksować. Ewentualnie można użyć puszkowanej ciecierzycy, ale jest to dużo droższa opcja.

**marokańska przyprawa dostępna przez internet i w części supermarketów

zupa z ciecierzycy z raz el hanout