mule in wine closeup

Choć mule kojarzą nam się głównie z kuchnia francuską, a ta z kolei z wyrafinowanymi technikami, nie ma nic prostszego niż mule w białym winie. To danie ma tylko kilka składników, by nie przyćmić smaku muli. Danie idealne dla początkującego kucharza chcącego zaimponować swoim gościom. Jedyną trudnością jest odpowiednio długie gotowanie, by mule nie stały się gumowate. Ponieważ nigdy nie próbowałam ich wcześniej, trochę się tego efektu obawiałam… Jednak pierwszy kęs był przyjemnością totalną. Wiem już, że mule zagoszczą nie raz na moim stole. A wy próbowaliście muli?

Mule w białym winie

Składniki

  • 150 ml białego wina (wytrawnego lub półwytrawnego)
  • 2 duże szalotki
  • 2 ząbki czosnku
  • sól do smaku
  • zioła do smaku (natka pietruszki ewentualnie szczypiorek)
  • 30 g masła
  • 1,5 kg żywych muli

Sposób przygotowania

Umyj dokładnie mule pod bieżącą zimną wodą (najlepiej wyszorować szczoteczką). Usuń wszelkie nieczystości. Jeśli jakieś mule są otwarte uderz o blat. Jeśli się zamkną znaczy, że są nadal żywe. Jeśli pozostaną otwarte, trzeba je wyrzucić. Jeśli przy muszlach wisi coś co przypomina włosy, musisz to usunąć (co nie musi się zdarzyć, bo mule są czasem oczyszczane już przed sprzedażą). Posiekaj szalotki i czosnek. Rozgrzej niewielką ilość masła w dużej patelni (powinna umożliwić przykrycie muszli pokrywką). Podsmaż czosnek i szalotki, aż staną się szkliste (nie przypal czosnku!). Wlej wino i gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut. Dodaj mule i przykryj pokrywką. Zostaw na średnim ogniu przez ok. 5 minut. Zdejmij z ognia i dodaj pozostałe zimne masło. Solimy do smaku. Mieszaj do rozpuszczenia. Jemy te mule, które się otworzyły. Podajemy z bagietką bądź makaronem parpadelle. Całość posypujemy natką pietruszki bądź posiekanym szczypiorkiem.

UWAGA! Gotowe mule nie powinny mieć wyblakłego koloru, ale żywy odcień pomarańczy. Jeśli są gumowate były gotowane zbyt długo.mule in wine