Kuchnia włoska kojarzy się z kuchnią prostą, stroniącą od wyrafinowanych smaków i skomplikowanych metod. Jednak gdy dostałam w prezencie książkę o tradycyjnej kuchnia włoskiej przekonałam się, że to jednak duże… uproszczenie.
Po pierwsze, książka ta ma kilkaset stron, bo nie sposób opisać opisać zróżnicowanie tradycji kulinarnej każdego z regionów w sposób kompaktowy.
Po drugie, choć metody są faktyczne proste to jeśli chcemy gotować jak prawdziwa włoska mamma, powinniśmy zrezygnować z półproduktów. Czyli sami przygotowywać świeży makaron, robić passattę pomidorową i wszelkiego rodzaju buliony i wywary.
Po trzecie, wiele dań opiera się na sosach, które duszą się przez kilka godzin co obala mit o szybkim przygotowaniu dań.
Czy powinniśmy się jednak tym wszystkim przejmować i zrezygnować z szybkich włoskich przepisów, które znajdziemy w większości współczesnych trattorii? Czy jedząc moje szybkie spagettii alla puttanesca niszczymy kuchnię włoską? No przecież to absurd! Warto jednak włożyć czasem trochę wysiłku i przygotować swój własny makaron.
Przedstawiam Wam zatem przepis na jedno z prostszych dań z książki Albero Massari „ Kuchnia włoska ”.
Tradycyjna kuchnia włoska – Pappardelle alla carrettiera
Składniki
Makaron:
- 2 jajka
- 200g mąki typu semolina
- szczypta soli
- zima woda wg. potrzeby
- 1 łyżka oliwy z oliwek
Sos
- 250 g borowików
- 80 g tuńczyka w puszce
- 60g boczku wędzonego pokrojonego w kostkę
- 2 ząbki czosnku
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek
- 300 ml wywaru mięsnego*
Do podania
- parmezan
- sól i pieprz
Sposób przygotowania
Mąkę wsypujemy do miski. Na środku robimy dołek i wbijamy do niego jajka. Dodajemy oliwę i sól. Zagniatamy*. Owijamy folią spożywczą i odkładamy do lodówki na ok. 20 minut. Czosnek obieramy, rozgniatamy nożem (nie kroimy!) i smażymy na oliwie, aż zacznie się rumienić. Wyjmujemy. Borowiki kroimy na dość duże kawałki. Na oliwie podsmażamy boczek i grzyby. Dodajemy tuńczyka i wywar. Gotujemy do uzyskania konsystencji gęstego sosu. Solimy i pieprzymy do smaku.
Makaron rozwałkowujemy przy użyciu maszynki do makaronu i kroimy we wstążki szerokości 1,5-2 cm. Gotujemy al dente w osolonej wodzie*** Dodajemy sos i dokładnie mieszamy. Przekładamy na talerze i posypujemy parmezanem.
*wywar mięsny tworzymy gotując kawałek wołowiny z podsmażonym czosnkiem, cebulą i włoszczyzną, aż do uzyskania płynu o intensywnym smaku
**jeśli ciasto nie chce się połączyć lub jest zbyt suche, dodajemy odrobinę zimnej wody.
*** 3-5 minut zależnie od grubości makaronu