kuchnia grecka - zanim wybierzesz się do Grecji

Kuchnia grecka – przeczytaj zanim wybierzesz się do Grecji

Niezdrowa kuchnia grecka

Kultura grecka stanowi fundament kultury europejskiej. Z greki wywodzi się wiele słów m. in. „gastronomia”, co oznacza „prawo żołądka”. Kuchnia grecka to też jedna z najpopularniejszych kuchni w Polsce. Bo chodź na co dzień nie chodzimy do restauracji „na greckie mezze”, to tzw. sałatka grecka jest podstawową przystawką na polskim grillu.

Dzieję się tak, ponieważ uważamy kuchnię śródziemnomorska za najzdrowszą na świecie. Jednak jej greckie wydanie w dużej mierze opiera się na potrawach mięsnych, co czyni jej walory prozdrowotne mocno dyskusyjne. Pamiętam jak moja koleżanka, wróciła z kilkumiesięcznego pobytu w Grecji nieco zaokrąglona, narzekając na kuchnię hotelową: „Owoców jak na lekarstwo, wszędzie mięso i pełno tłuszczu”.

Faktycznie zamawiając w mxezzerii suvlaki, otrzymamy mięsny szaszłyk z niewielką ilością warzyw. Z kolei świeże owoce morza w kontynentalnej części Grecji, też są raczej rarytasem. Ze względu na ich niedobór w knajpach sprzedawane są raczej mrożone. Na szczęście przepisy prawa zobowiązują restauratorów do oznaczania w karcie czy były  mrożone, więc zwracajcie uwagę na wszelkie gwiazdki! Z tych wszystkich powodów, pomimo bogactwa warzyw, dobroczynnych walorów oliwy z oliwek i czerwonego wina, nie ma gwarancji, że wrócimy z Grecji zdrowsi, a tym bardziej lżejsi.

Greckie śniadanie

kuchnia grecka - zanim wybierzesz się do Grecji

Dietetycy nie pochwaliliby też greckiego podejścia do śniadania, czyli najważniejszego posiłku dnia. Typowo  greckie to bowiem… Kawa i papieros. Jeśli więc macie ochotę na coś bardziej treściwego, zapomnijcie o posiłku na mieście. My chcąc urządzić sobie prawdziwą grecką ucztę wykorzystaliśmy tradycyjne greckie produkty:

  • Jogurt grecki
  • Miód
  • Świeże owoce (zwłaszcza pomarańcze i figi)
  • Oliwę z oliwek
  • Precle z sezamem (koulouri)
  • Oliwki

Taki szwedzki grecki bufet (:)) pozwoli zapoznać się z lokalnymi składnikami i nasyci na większą część dnia. Nie zapomnijcie spróbować tradycyjnego jogurtu greckiego! Jego konsystencja różni się bowiem znacząco od dostępnych w marketach jogurtów „typu greckiego”.  Jest on produkowany z mleka owczego i zawiera 2 razy więcej białka niż zwykły jogurt naturalny. Mi jednak znacznie bardziej zasmakował inny lokalny specjał – sezamowe precje koulouri. Zanurzone w lekko posolonej greckiej oliwie były tak pyszne, że specjalnie po nie wybieraliśmy się co rano do piekarni (no może z tym „rano” to trochę przesadziłam).

Grecki lunch

kuchnia grecka - zanim wybierzesz się do Grecji

Choć nie polecam śniadań na mieście, to na lunch na pewno warto odwiedzić grecką mezzerie. W weekendy warto jednak zrobić rezerwację, Grecy podobnie jak Hiszpanie i Włosi uwielbiają długie biesiady więc o miejsce może być trudno. My właśnie w weekend, nieludzko głodni, wędrowaliśmy od miejsca do miejsca szukając restauracji w porcie. Niestety wszystko było zarezerwowane! Kelnerka powiedziała że zdoła nas upchnąć, ale tylko na godzinę. Grecy biesiadowali calymi wielopokoleniowymi rodzinami dyskutując przy tym głośno i ciesząc się swoim towarzystwem. Na deser podano nam rodzaj placka z polenty (kaszka kukurydziana) z dodatkiem cynamonu. Miał on typowe cechy greckich słodyczy czyli był… ekstremalnie słodki. Pamiętajcie o tym, gdy najdzie Was ochota na tradycyjną baklawę (ciasto filo z orzechami włoskimi, migdałami i miodem).

kuchnia grecka - zanim wybierzesz się do Grecji

Zastanawiacie się co zamówić w mezzerii? Kuchnia grecka nie jest mocno zróżnicowana, więc niezależnie od części Grecji, którą odwiedzacie warto spróbować klasyków. Pyszna sałatka horiatiki z prawdziwą fetą będzie doskonałym wstępem do greckiej uczty. Następnie skosztujcie moussaki (zapiekanki bakłażanowej z mięsem mielonym), jagnięciny (np. cąbra), bądź świeżej ryby (przypominam uważajcie na wszelkie gwiazki i mały druk!). Z deseru radzę natomiast zrezygnować, bądź podzielić się nim z kimś bliskim (połowa kalorii mniej!)

kuchnia grecka - zanim wybierzesz się do Grecji

Z czego Grecja słynie

Gdy zakochacie się już w greckiej kuchni, zaopatrzcie się w lokalne składniki, zwłaszcza zioła i przyprawy. Najpopularniejsze to: oregano, rozmaryn, laur, mięta, tymianek, bazylia oraz szafran. Jeśli chcecie zaopatrzyć się w przyprawy, które trudno kupić w Polsce, to polecam mahleb i mastyks. Pierwsza to niezwykle aromatyczne zmielone pestki wiśni wonnej, druga – żywica z wyspy Chios. Jeśli woliście uzupełnić domowy barek polecam ouzzo i metaxę.

Ale nawet jeśli nie wybieracie się w najbliższym czasie do Grecji zachęcam do wypróbowania moich greckich przepisów. Już niedługo przepis na moussakę.

kuchnia grecka - zanim wybierzesz się do Grecji