Czy wiecie, że zgodnie z dekretem Alfonsa X-tego, króla Kastylii, w oberżach oprócz wina, sprzedawano również małą przekąskę złożoną z chleba i chorizo? Jedna z legend głosi, że to pokłosie jego choroby (małe przekąski rzekomo pomogły mu wrócić do zdrowia). Złośliwi twierdzą jednak, że król był po prostu pragmatyczny i picie alkoholu na pusty żołądek, uważał za szkodliwe dla jego poddanych więc zarządził zagryzać go chorizo.

Współczesne chorizo robione jest z wieprzowiny doprawionej pimenton (ostra papryczka, której się nie suszy, a wędzi w dymie). Do tego czosnek, zioła i tajemny składnik – inny w każdym rejonie Hiszpanii stąd różne niuanse smakowe w oryginalnym chorizo. Wśród różnych odmian najsłynniejsze jest „Chorizo Iberico” robione ze specjalnej rasy świń hodowanych w Hiszpanii i Portugalii (więcej o nich we wpisie „Co zjeść w Portugalii?”).

Przygotowanie chorizo wymaga wielkiej cierpliwości. Proces dojrzewania zajmuje bowiem od kilku tygodni do nawet 4-rech miesięcy! Jednak chorizo to nie tylko kiełbasa suszona. Dostępne są (niestety rzadko w Polsce) świeże chorizo z których zdejmuje się osłonkę i smaży przed podaniem.

Co można przygotować z chorizo? Na przykład hiszpański dorsz z chorizo, na którego przepis podaję poniżej 😉

dorsz z chorizo

Dorsz z chorizo i słów kilka o hiszpańskiej kiełbasie

Składniki

  • 500g filetów z dorsza bez skóry
  • 1 puszka pomidorów
  • 1 puszka białej fasoli
  • 2 małe czerwone cebulki
  • 200g chorizo
  • sól do smaku
  • natka pietruszki do posypania

dorsz z chorizo

Sposób przygotowania

Chorizo kroimy na plasterki, a cebulę w piórka. Podsmażamy chorizo na dużej patelni. Następnie wyjmujemy na talerzyk pozostawiając na patelni wytopiony tłuszcz. Wrzucamy pokrojoną cebulkę. Smażymy, aż będzie szklista i miękka. Dodajemy pomidory w puszce i dusimy, aż lekko się zredukują. Solimy do smaku. Dodajemy z powrotem chorizo. Delikatnie przekładamy do sosu filety z dorsza i dusimy na niewielkim ogniu pod przykryciem przez ok. 10 minut*. Na koniec dodajemy wypłukaną fasolkę i posypujemy z góry natką pietruszki. I gotowe, prosty, szybki dorsz z chorizo!

*Aby upewnić się, że dorsz jest usmażony delikatnie rozchylamy płaty ryby w najgrubszej części filetu. Jeśli ryba nie jest przezroczysta, a jednolicie biała jest gotowa, jednak najlepiej jeszcze kawałek spróbować.

dorsz z chorizo

dorsz z chorizo