Łosoś teriyaki to ulubione danie mojej rodziny. Każde inne danie z łososia (no może poza gravlaxem) jest dla nich marnotrawstwem, bo przecież „mogłaś zrobić teriyaki”. Dlaczego w takim wypadku nie było go do tej pory na blogu? Bo zrobienie mu zdjęć zanim zostanie pochłonięty graniczyło z cudem… jednak tym razem się udało.

Łosoś teriyaki – probably the best “łosoś” in the world

Czy wiecie co ma wspólnego fettuccini alfredo i sos teriyaki? Choć pierwsze danie wywodzi się z kuchni włoskiej, a drugie japońskiej, żadne nie jest tradycyjnym daniem kuchni narodowej, bo oba powstały… w USA. Zarówno marynata w japońskim stylu jak i makaron z sosem śmietanowym, zostały stworzone przez imigrantów na amerykańskiej ziemi. I choć przyrostek „yaki” występuje w nazwach dań rdzennie japońskich (np. w słowie „yakitori”) i odnosi się do potraw grillowanych… to pochodzenie marynaty zdradza: np. dodatek soku ananasowego (który nie jest konieczny aczkolwiek pożądany). Marynata teriyaki narodziła się bowiem na Hawajach.

Tradycyjnie podstawowymi składnikami są brązowy cukier, czosnek, mirin czyli wino ryżowe i sos sojowy. Jednak ponieważ prawdopodobnie duża część z Was nie próbowała oryginalnej marynaty proponuję kupić gotową i jedynie ją doprawić  według własnego uznania (dlatego proporcje są orientacyjne tym bardziej, że zależnie od producenta smak będzie się nieco różnić). Jest ona dostępna w większości supermarketów na półkach z żywnością azjatycką.

Składniki

  • 1/4 butelki marynaty teriyaki
  • 1/4 limonki
  • 2 łyżki syropu klonowego
  • 2 ząbki czosnku
  • 0,5 cm startego świeżego imbiru
  • 1 suszona papryczka chili
  • 300g filetu z łososia
łosoś teriyaki

łosoś teriyaki

Sposób przygotowania

Wymieszać składniki marynaty i włożyć do niej łososia tak, żeby był przykryty. Marynować ½-1h. Wyjmujemy łososia z marynaty, a pozostały płyn przekładamy do garnka i redukujemy do uzyskania gęstego sosu. Rybę wkładamy do rozgrzanego do 220C piekarnika z włączoną funkcją grill. Grillujemy przez 7 minut z jednej strony. Następnie obracamy i grillujemy kolejne 3 minuty.

łosoś teriyaki

łosoś teriyaki